Teaduste Akadeemia 80. aastapäeva puhul avatakse täna, 1. veebruaril akadeemik Teodor Lippmaa (1892–1943) auks näitus, mis jääb Tallinna ülikooli akadeemilises raamatukogus avatuks veebruari lõpuni.
Teodor Lippmaa oli esimene Eesti Teaduste Akadeemia liikmetest koosneva täiskogu poolt valitud akadeemik Eestis. Samal viisil valitakse Eestis akadeemikuid senini. „Teodor Lippmaa oli botaanik ja taimeökoloog, kelle panus Eesti ja maailma taimkatteteadusesse on hindamatu,“ rääkis Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor ja akadeemik Urmas Kõljalg. „Tema töö oli laiahaardeline ja mitmele botaanika eriharule kontsentreeruv. Selleks on suuteline vaid suure eruditsiooniga teadlane.“
Enne teist maailmasõda kuulus Lippmaa vaieldamatult Euroopa juhtivate taimkatteteadlaste hulka ning hoolimata vaid mõned aastakümned kestnud tegutsemisajast oli Lippmaa panus ülemaailmse taimeteaduse arendamisse ja uuendamisse märkimisväärne. Lippmaast kujunes ka Eesti looduskaitse eestvedaja.
Fotodega rikkalikult illustreeritud posternäitus tutvustab, kuidas Teodor Lippmaast kujunes tänu tööle ja andele üks 20. sajandi Eesti ja maailma tippteadlasi. Näitusel on alateemadena esile toodud kogu Teodor Lippmaa elu- ja teadustöö tähtsamad etapid koos fotomaterjaliga, mida esmakordselt näha saab.
Eesti Teaduste Akadeemia asutati 1938. aastal ja esimesed 12 akadeemikut nimetas president Konstantin Päts. Teodor Lippmaa oli 13. akadeemik, ta töötas 1923. aastast Tartu ülikooli botaanika instituudis, 1930. aastast oli ta botaanika instituudi ja botaanikaaia direktor ja 1935. aastal valiti ta professoriks.
Lippmaa ja tema perekond hukkus 1943. aastal Nõukogude Liidu lennukite õhurünnakus Tartule, kui ühe sõjalennuki pomm kukkus botaanikaaias asuvasse Lippmaa korterisse. Ellu jäi vaid tol hetkel majast eemal viibinud Endel Lippmaa, Teodor Lippmaa poeg.
Näitus avatakse Tallinna ülikooli akadeemilises raamatukogus täna, 1. veebruaril kell 16 ning see jääb avatuks kuni 28. veebruarini 2018. Näituse koostaja on Ülle Reier, projektijuht Inge Kukk, kujundaja Riina Eerik. Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurkapital.
Lisainfo: TÜ loodusmuuseum, 737 6076, loodusmuuseum@ut.ee