Autor:
Matthew Whiteside

Sanni Maria Aurora Färkkilä kaitseb doktoritööd „Methods for studying plant-fungal interactions – reflecting on the old, the new and the upcoming“

9. veebruaril kell 10.15 kaitseb Sanni Maria Aurora Färkkilä botaanika ja mükoloogia erialal doktoritööd „Methods for studying plant-fungal interactions – reflecting on the old, the new and the upcoming“ („Taimede ja seente interaktsioonide uurimismeetodid: pilguheit minevikku, olevikku ja tulevikku“).

Juhendajad:
professor Leho Tedersoo
kaasprofessor Raivo Jaaniso
kaasprofessor Uno Mäeorg

Oponent:
professor Suzanne Simard, Briti Columbia Ülikool (Kanada)

Kokkuvõte
Muld kubiseb inimeluks vajalikest organismidest, mille uurimist takistab nende väiksus ja ligipääsmatus. Paljud bakterid, seened ja pisiloomad elavad koos taimejuurtega mullas. Nende organismide hulgas on eriti olulised juursümbiontsed seened. Meedias populaarseks saanud puudevahelise suhtlusvõrgustiku (ingl wood-wide-web) kontseptsioon viitab sellele, et metsad on omavahel seotud mullaseente kaudu, mis võimaldavad puudel omavahel suhelda. Teaduslik kriitika seab aga selle võrgustiku leviku ja olulisuse kahtluse alla.

Väidetakse, et varem kasutatud meetodid ei suuda tõestada et puudevahelise suhtlusvõrgustiku olemasolu. Käesolevas doktoritöös käsitleti uue meetodi - fluorestseeruvate nanoosakeste - kasutamist. Selleks hinnati erinevate bioloogiliste ja keskkonnauuringute tulemused. Laboratoorsed katsed näitasid, et nende osakeste rakendamine keeruliste looduslike süsteemide, nagu näiteks puudevaheline võrgustik, uurimisel on praegu väga keeruline. Nanoosakeste, seente ja mullaosakeste vastasmõju kohta on siiani väga vähe teada. Kuigi süsinikupõhised osakesed olid lihtsas neeldumiskatses paljulubavad, on varasemad meetodid praegu puudevahelise võrgustik ja seeneniidistiku uurimiseks sobivamad.

Doktoritöö sisaldab ka eksperimentaalset uuringut, milles kasutati molekulaarseid meetodeid seente määramiseks mullast. Tuvastati, kuidas taimeindiviidide vahelised geneetilised erinevused mõjutavad juurtes elavate seente elurikkust ja suhtelist arvukust, paljastades indiviidide erinevusi nende võimes olla mükoriissetele juureseentele peremeestaimeks. Eri laiuskraadidelt pärit populatsioonide vahel nendes võimetes erinevusi ei olnud. Need tulemused näitavad, kuidas mullas elavad seened võivad avaldada mõju puude konkurentsivõimele ja seega tuleks arvesse võtta geneetilisi tegureid ka puude võrgustiku uuringutes. Doktoritöö panustab puudevahelise võrgustiku arutellu, rõhutades metodoloogilisi kaalutlusi.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Ukraina lipud

Ootame uusi vabatahtlikke punuma varjevõrke Ukraina jaoks

Seminar: Marianne Kivastik

Seminar: Marianne Kivastik

Seminar: Carlos Urcelay

Seminar: Carlos Urcelay