Autor:
DALL*E

Digikoristusnädal: aeg vabaneda digiprügist

22.–26. jaanuaril toimub Tartu Ülikoolis viiendat korda digikoristusnädal. Ülikool kutsub nädala jooksul iga päev pühendama vähemalt 30 minutit oma digiprügist vabanemisele, et teha väikeseid, kuid tulemuslikke samme kestlikuma digielu poole. 

Ülikool kutsub digikoristusnädalast osa võtma kõiki ülikoolipere liikmeid ja registreerima oma osavõttu ka veebivormi kaudu. Vormi võib sisestada nii iga päeva tulemuse eraldi kui ka kõikide päevade info korraga. Osalejate vahel loositakse iga päev välja põnevaid auhindu ülikooli meenepoest. Loosimisel võetakse ühe inimese saadetud vormi arvesse ühe korra.

Digiprügi koristamine aitab esiteks vabastada nutiseadmete salvestusruumi ja muuta seadmed kiiremaks, tänu millele saab neid kauem kasutada. Teiseks muudab failide ja andmete korrastamine info leidmise ja jagamise lihtsamaks ning suurendab pilveteenuste kasutamise turvalisust. Peale selle aitab digiprügi kustutamine vähendada CO2 jalajälge ja nii saab aidata kaasa keskkonna hoidmisele.

Image
Digiprügist vabanemiseks viis sammu

 

Ülikool kutsub iga päev koristama erinevat digiprügi

Võta hetk, et korrastada oma arvuti kaustad ja neis olevad dokumendid.

Alustada võid näiteks enda töölaua puhastamisest: kustuta ebavajalikud failid ja sorteeri tarvilikud failid teema alusel kaustadesse. Puhasta oma veebilehitseja, kustuta vahemälu ja lehtede külastamise ajalugu ning eemalda tarbetud laiendused. Kustuta arvutist programmid, mida sa enam ei vaja või ei kasuta. 

Vaata arvutiabi juhendeid selle kohta, kuidas arvutisse ruumi juurde teha

Selle päeva jooksul vaata üle enda telefon. Esmalt eemalda rakendused, mida sa enam ei kasuta, ja puhasta rakenduste vahemälu. Kustuta ebavajalikud failid, korrasta oma fotod ja kustuta neist kõik, mis on udused või mida on topelt. Jäta sündmusest alles ainult parimad fotod. Leia endale meelepärane pilveteenus, kuhu saad fotod üles laadida. 

Vaata arvutiabi juhendeid Androidi ja iPhone’i telefonide puhastamiseks. 

Tõmba lahti see sahtel või kapp, kuhu oled hoiule pannud kõik vana või kasutuseta tehnika ja andmekandjad. Vaata üle, milliseid asju saab anda taaskasutusse. Andmekandjad võid 22. jaanuarist 1. veebruarini viia ülikooli hoonetesse pandud spetsiaalsetesse prügikastidesse.

22.–26. jaanuarini saab viia arvutiabi spetsialistide kätte (Ülikooli 18a esimesel korrusel asuvasse arvutiabisse) või füüsika instituuti (W. Ostwaldi 1, ruum A404) ka vanu telefone, kaableid, arvuteid ja muid seadmeid. Arvutiabi juhib tähelepanu sellele, et kui äraantav seade on töökorras, tasub see isiklikest asjadest tühjaks teha. Kui vajad seadme tühjendamisel abi, siis teavita sellest seadet üle andes arvutiabi spetsialisti. Kui soovid tuua suuremas koguses vanu seadmeid, palub arvutiabi sellest enne e-posti aadressil arvutiabi@ut.ee teada anda. 

Vaata arvutiabi juhendit elektroonikaseadmete utiliseerimisest ning vana seadme puhastamisest.  

Loobu tähtsusetutest uudiskirjadest ja kustuta rämpspost.

Vaata arvutiabi juhenditest, kuidas puhastada Microsoft 365 keskkonda ja Google’i keskkonda.  

Digikoristusnädala viimasel päeval võta aega, et vaadata üle kõik teised keskkonnad, mida kasutad, näiteks kustuta Teamsi või Zoomi koosolekute salvestised, korrasta oma ainekursuste Moodle’i lehed, vaata üle Moodle, Panopto, BigBlueButton, Mahara, Sisu@UT ja LimeSurvey.

Kui kõike ei jõua, vali välja üks keskkond ja keskendu sellele.

 

26. jaanuaril toimub Telia Eesti AS-i eestvedamisel ka üle-eestiline digitaalne koristuspäev, mille kohta saab lisateavet Telia kodulehelt.

 

Digiprügi vähendamise üldised põhimõtted

  • Enne uue seadme ostmist kaalu, kas seda on tõesti vaja. 
  • Kui seade ei tööta korralikult või on vananenud, ära osta kohe uut, vaid vii see parandusse.
  • Kui sa oma vana seadet enam ei vaja, ära jäta seda sahtlisse seisma, vaid kaalu selle annetamist, müümist või taaskasutusse viimist. 
  • Vali toode, mis on energiatõhus, pika elueaga ja valmistatud kestlikest materjalidest. 
  • Kasuta pilveteenuseid, sest andmete pilves salvestamine vähendab vajadust füüsilise salvestusruumi järele. 
  • Vähenda tarbetute andmete salvestamist. 

 

Prügikastid ebavajalike väliste andmekandjate jaoks 

Image
Digiprügi

Infotehnoloogia osakond on koostöös kinnisvaraosakonnaga paigutanud õppehoonetesse (Nooruse 1, Ravila 14a, Ravila 19, W. Ostwaldi 1, Riia 23, Jakobi 2, Lossi 36, Ülikooli 18, Ülikooli 18a, Narva mnt 18, Vanemuise 46, J. Liivi 2, Lossi 3, Näituse 20 ja W. Struve 1) spetsiaalsed prügikastid, kuhu on võimalik tuua ebavajalikke väliseid andmekandjaid: mälupulki, flopisid, CD- ja DVD-plaate, magnetkaarte, kassette ning vanu filmi- ja helilinte.

Digiprügikastidesse ei või panna kõvakettaid, telefone ja muud elektroonikat. 

Märgistatud prügikastid on õppehoonetes 22. jaanuarist 1. veebruarini

Rohkem teavet digiprügi kohta leiab ka

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
värvilised jooned

Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel. Miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?

Tartu Ülikooli inimesed [eel]arvamusfestivalil

Arvamusfestivalil lööb Tartu Ülikoolist kaasa pea 40 inimest

Elurikkus Tartu linnas

Aveliina Helm: muruhoolduses ei tohiks laskuda äärmustesse