16. jaanuaril avas Tartu ülikooli loodusmuuseum uue püsinäituse „Maa. Elu. Lugu“, mis põimib omavahel geoloogia, zooloogia, botaanika ja mükoloogia. Uuendustööd maksid üle kahe miljoni euro, millest enamus tuli KIKi vahendusel Euroopa regionaalarengu fondist.
Püsinäitus juhatab külastaja Maa ja elustiku arenguloo kaudu tänasesse päeva. Tartu ülikooli loodusmuuseumi direktor Urmas Kõljalg sõnas, et uue püsinäituse avamine on väga oluline samm teel maailma juhtivate loodusmuuseumite perre. „Loodusmuuseumi unikaalsed infotehnoloogilised lahendused ja teaduskogud on saanud väärilise partneri mahuka ja kvaliteetse näituse ning õpikeskkonna näol,“ lisas Kõljalg.
SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse juhatuse liige Andrus Kimber avaldas siirast heameelt, et KIK sai tänu eurorahadele toetada loodusmuuseumi püsinäituse uuendamist tervikuna. „Rahaline panus oli vajalik, et kaasajastada eelmisest sajandist pärit ekspositsiooni ning selle abil rikastada ja tõsta Eestis kõrgtasemel pakutavat keskkonnahariduse taset,“ ütles Kimber. KIK vahendas Euroopa Regionaalarengu Fondist projektile 1,87 miljonit eurot, ülikooli omaosalus oli 298 000 eurot.
Näitusel saavad külastajad uudistada Eesti suurimaid trilobiite ja Devoni ajastust pärit rüükala, tutvuda inimese eellastega ning sädelevate mineraalidega. Elurikkuse saalis saab jälgida liblikate „öist lennujaama“, uudistada „kurja palmi“ ning vaadata tõtt esimese Eestist püütud šaakaliga. Elumustrite saalis pakuvad avastamisrõõmu Tartu meridiaanil paiknevaid kooslusi kujutavad dioraamid ja mageveeakvaarium.
Elavnurgas kohtuvad lapsed oma vanade tuttavate saare-roninastiku ja punapõlv-tarantlitega, kuid ka uue asuka roheleeguaniga. Täiskasvanud võivad rõõmustada taaskohtumise üle kaelkirjaku, piisoni ning põdra ja huntidega, mis on olnud paljude põlvkondade lemmikeksponaadid.
Lisaks näituse uuendamisele rajati loodusmuuseumisse esmakordselt juurdepääs liikumispuudega inimestele.
Täpsemat külastusinfot saab TÜ loodusmuuseumi veebilehelt natmuseum.ut.ee.
TÜ loodusmuuseumi uus püsiekspositsioon ja õppeklassid valmisid Euroopa regionaalarengu fondi keskkonnahariduse infrastruktuuri arendamise programmi toetusel, mida korraldas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Vaata fotosid muuseumi avamisest.
Vaata muuseumi avamisele eelnenud konverentsi "Loodus ruumis. Keskkonnahariduse võimalused näitusesaalis ja veebis" UTTVst.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"1332241","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]
Lisainfo: Eva-Liisa Orula, TÜ loodusmuuseumi kommunikatsioonijuht, tel: 5342 2139, e-post: eva-liisa.orula@ut.ee;
Elina Kink, SA KIK kommunikatsioonijuht, tel: 5687 5797, e-post: elina.kink@kik.ee.