Elurikkuse portaali saab tänasest mugavalt uurida ka taskutelefonist

Eesti eluslooduse andmeid ühte virtuaalsesse keskkonda koondav portaal eElurikkus on tänasest uues kuues ja senisest kasutajasõbralikum.

„Kui teid huvitab elusloodus kodu, lasteaia või töökoha ümber, saate selle info eElurikkusest mõne hiireklõpsuga,“ sõnas Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg. „Samuti on portaali eluslooduse andmed abiks ehitusobjektide või taristu keskkonnahinnangu tegemiseks.” Ta lisas, et portaal on viimased kümme aastat teinud meid ümbritseva elurikkuse info kõigile kättesaadavaks ja nähtavaks.

Uuenenud portaalis on kaardi- ja mobiilirakendused, mille abil saab infot rohkem kui 28 000 Eestis leitud liigi kohta. Andmekirjeid on portaalis üle 3 miljoni. Peale lindude ja imetajate on portaalis info taimede, seente ja bakterite kohta ning seda alates vaatlustest kuni geenipõhiste andmeteni.

 

Elurikkuse portaali mobiilivaade.

„Portaal eElurikkus on praktiline näide ühe riigi eluslooduse avatud ja tulevikku suunatud andmemajandusest. Andmed on koondatud ühte kohta ning tehtud kõigile huvilistele hõlpsasti sirvitavaks ja kiiresti alla laaditavaks,“ rääkis Kõljalg.

Täna, 16. mail toimub Tallinnas üleilmse elurikkuse andmevõrgustiku GBIF (Global Biodiversity Information Facility) Euroopa 10. konverentsi töötuba „Global and National Biodiversity Data Portals“, kus uuenenud portaal ka pidulikult avatakse. Konverentsi otseülekannet saab jälgida aadressil https://media.hitsa.ee/GBIF/.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul toimub 16. juunil esimest korda üle Eesti loodusvaatluste maraton, kus 24 tunni jooksul sisestatakse eElurikkuse portaali võimalikult paljude loodusvaatluste teave.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia loodud elurikkuse andmeportaalil oli 2017. aastal 105 613 unikaalset külastust 81 riigist ja 633 987 lehe vaatamist. Peale Eesti elanike on portaali aktiivseimad kasutajad Soome, Hollandi, Läti, Suurbritannia ja Saksamaa loodushuvilised. Portaalist on leitavad nii loodusteaduslikud kollektsioonid kui ka riigi keskkonnaseire ja loodusvaatluste andmebaaside avalikud andmed.

Portaali loojate eesmärk on suurendada inimeste keskkonna- ja loodusteadlikkust ning kaitsta meie kõrval elavaid liike ja ökosüsteeme. Lisaks aitab looduse elurikkuse talletamine kaasa Eestis elavate liikide olukorra kaardistamisele.

Lisainfo: Urmas Kõljalg, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor, 5341 2823, urmas.koljalg [ät] ut.ee

Mari-Liis Pintson
pressinõunik
tel +372 737 5681
mob +372 5866 8677
mari-liis.pintson [ät] ut.ee
www.ut.ee